Dr.Horák - koncerty a CD

domov

Môj Dr.Horák

mailing list

 

U nás môžete platiť

U nás príjmame
 

Info: Krst 2 CD Moyzesovo Kvarteto: Sláčikové kvartetá J.N.Hummela Op.30


fotka

Krst 2 CD Moyzesovo Kvarteto: Sláčikové kvartetá J.N.Hummela Op.30

Vydavateľstvo Pavian Records prináša na trh ďalšiu novinku  komornej tvorby. Vznikla v spolupráci s Moyzesovým kvartetom, ktoré  od svojho založenia v roku 1975 patrí k jednému z najvýznamnejších komorných zoskupení na Slovensku. Koncertný repertoár Moyzesovcov  zahŕňa všetky štýlové obdobia, nevynímajúc  tvorbu súčasných slovenských autorov. Jeho súčasťou sú aj Sláčikové kvartetá op. 30 Johanna Nepomuka Hummela. Vyšli na konci roka 2018 ako 2CD vo vydavateľstve Pavian Records.  

Hummelov  op. 30 obsahuje 3 sláčikové kvartetá  - Sláčikové kvarteto, op. 30, č. 1 C dur,  č. 2 G dur a č. 3 Es dur. Okrem nich sa  skladateľ k tomuto žánru nevrátil.  Jeho sláčikové kvartetá vznikli  okolo roku 1804, v dobe, kedy sa tento druh komornej hudby tešil veľkej obľube.

„Hummelove Sláčikové kvartetá, op. 30 sú jeho jedinými sláčikovými kvartetami a patria k tým nemnohým skladbám svojho autora, ktoré neobsahujú klavírny part. Ich hudobný jazyk vyrastá najmä z komorného kvartetového odkazu Haydna a Mozarta a na ich upadnutí do zabudnutia sa celkom iste podpísala jeho rivalita s Beethovenom, ktorý práve médiom sláčikového kvarteta vstúpil do dosiaľ celkom neznámych hudobných krajín, predovšetkým svojimi neskorými kvartetami. Hummel vo všetkých svojich kvartetách použil tradičný štvorčasťový sonátový cyklus ako architektonický pôdorys, pričom v prvom kvartete použil zámenu stredných častí a v treťom kvartete použil na mieste menuetu tanec Allemande,“ píše v booklete 2CD hudobný skladateľ a muzikológ Vladimír Godár.

Johann Nepomuk Hummel (1778-1837) je najznámejší bratislavský rodák – hudobník. Podobne ako Mozart bol považovaný za zázračné dieťa. Ako osem  ročný sa s rodinou  presťahoval do Viedne, kde sa stal žiakom 30 ročného Wolfganga Amadea Mozarta, vzdelával sa  u J. Albrechtsbergera, A. Salieriho a J. Haydna. Počas svojho života  bol považovaný za jedného z najväčších skladateľov a klaviristov Európy. Svojou tvorbou zasiahol do všetkých žánrov – klavírne diela, koncerty, cirkevná hudba, balet, opera, komorné diela...   Počas svojho života sa dočkal  uznania a slávy.

Koncert Moyzesovho kvarteta spojený s prezentáciou nového CD sa uskutoční  v piatok 15.3.2019 o 18.00 v koncertnej sieni  Dvorana na  VŠMU, Zochova 1.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Moyzesovo kvarteto tvoria štyria významní umelci - Jozef Horváth, ktorý od roku 2016 nahradil primária Stanislava Muchu, František Török, Alexander Lakatoš a Ján Slávik. Komorné zoskupenie má na  svojom konte vyše 40 CD.

2CD Sláčikové kvartetá op. 30 Johanna Nepomuka Hummela zakúpite v predajniach Dr. HORÁK na Medenej 19, DIVYD, Klobučnícka 2 a  v kníhkupectve Artforum, Kozia 20 v Bratislave.

 
Dalšie správy