Dr.Horák - koncerty a CD

domov

Môj Dr.Horák

mailing list

 

U nás môžete platiť

U nás príjmame
 

Info: Vyšiel nový album Franka Wintera


fotka

Vyšiel nový album Franka Wintera

Aj v roku 2016 pokračuje vydavateľstvo Pavian records vo vydávaní na Slovensku vznikajúcich pôvodných titulov. V týchto dňoch prichádza na trh s novým albumom

An Echo Flies Franka Wintera.

 

I keď to na prvé počutie neznie veľmi slovensky, Frank Winter je hudobným projektom britského fotografa Andrewa Hillarda, žijúceho a tvoriaceho už viac ako desať rokov na Slovensku. Ako sám hovorí: ,,Pseudonym Frank Winter je pocta môjmu starému otcovi, hudobníkovi a baníkovi, ktorý mi ako 10-ročnému kúpil prvú gitaru." Keď máte desať rokov a "stane sa vá" niečo takéto, ovplyvní to celý váš život. Tak tomu bolo aj v prípade Andrewa. Už ako teenager hrával v rôznych, väčšinou punkových, kapelách a neskôr začal písať aj vlastné skladby so sprievodom akustickej gitary. A tvorbe takýchto piesní sa, okrem iného, venuje doteraz.  Na Slovensko ho v roku 2004 priviedla práca na fotografickom projekte Susedstvá a po jej úspešnom zrealizovaní sa tu rozhodol zostať. O tom, že to bolo dobré rozhodnutie svedčí okrem iného aj to, ako sa mu tu umelecky darí. Zrealizoval ďalšie štyri  fotografické projekty a viaceré výstavy a na hudobnom poli prichádza už v poradí s tretím albumom. Tým prvým bol v roku 2008 album  “How to be alone“, ktorý vznikol v spolupráci s Marekom Rakovickým v štúdiu Lavagance. Hudobne sa na albume podieľali Igor Ajdži Sabo na bicích, Vincent Šušol na basgitare, Shooty na benjo a gitarista Matt Yoder z Tennessee. V roku 2010 nasledoval samoprodukovaný album “The Western Sky“, ktorý vznikol v pivnici autora. Prispeli k nemu Peter Bálik, Agnes Lovecká a Juraj Mironov zo skupiny Živé kvety, Peter Hajdin zo skupiny Hviezda a Matej Kačaljak zo skupiny Swan Bride; oba albumy vyšli vo vydavateľstve Slnko records. Okrem vydania spomínaných albumov sa Andrew venoval aj živému hraniu a ako projekt Frank Winter sme ho mohli v minulosti počuť na festivaloch Valašský špalíček, Pohoda či Grape, pravidelne koncertuje v Bratislave, vo Viedni, v Prahe a v rôznych mestách po celom Slovensku.

 

Svoj najnovší album An Echo Flies, ktorý vychádza v týchto dňoch, zveril pod vydavateľské krídla Pavian records. Andrew je výlučným autorom hudby aj textov na celom albume. No i keď podľa vlastných slov svoje piesne skladá vždy sám, na ich hudobnom prevedení úzko spolupracuje s ostatnými hudobníkmi. Tak tomu bolo aj pri tomto albume: ,,Napísal som to v danom okamžiku, nič som neprepisoval či inak nemenil. Použil som pôvodné demo nahrávky, ktoré som nahral doma s gitarou na mikrofón a neskôr som požiadal pár blízkych priateľov - hudobníkov, aby nahrali klavír, akordeón a violončelo." Tými priateľmi a zároveň hudobníkmi sú Jakub Kratochvíl/piano, Juraj Mironov/ akordeón, Broňa Schraggeová/ violončelo a Matt Yoder/piano. Výsledkom je kompaktný, náladovo vyrovnaný komorný album plný intímnych, osobných výpovedí.  Celkom jedenásť piesní sám autor charakterizuje takto: ,,Vždy som veril, že skutočná sila hudby je v tom ako úzko je prepojená s emóciami, ktoré ju inšpirovali. An Echo Flies je vlastne album o nachádzaní lásky, ako sa človek vďaka láske cíti viac živý a prebudený, ako v každej sekunde má človek pocit, že svet vibruje viacerými farbami a zvukmi a ako jednoduché veci v živote nadobudnú viac významu. Je to tiež album o živote a o povahe vecí, ktoré prežívame. Skladá sa z mojich najosobnejších pesničiek, ale verím, že témy ako láska, priateľstvo, detstvo, strata, nádej a prijatie sú univerzálne."

K celkovo intímnemu vyzneniu albumu nemalou mierou prispieva aj jeho grafické stvárnenie. ,,Nádherné kresby na obale albumu, ktorých autorkou je slovenská umelkyňa Anna Kratochvílová, úžasne rezonujú s emóciami hudby, ktorá je vo vnútri" - povedal Andrew. O celkový vizuál albumu sa postarala Martina Šperková. Jeho súčasťou je netradične poňatý booklet s textami všetkých piesní a ilustráciou v krásne minimalistickom, čistom no zároveň všetko hovoriacom čiernobielom  prevedení. Je taký, akými sú piesne Franka Wintera - úprimné, čisté, na nič sa nehrajúce a s ničím nekalkulujúce, len sa prosto a ochotne deliace o radosť a pozitívnu energiu keď ju majú, i o smútok ak ho cítia.. Presne o tom je vlastne život sám - o cítení, zdieľaní a prežívaní. Veď radosť sa nedá precítiť bez smútku... vo svete Franka Wintera rovnako ako v tom našom. Poďte si vypočuť tieto krásne piesne a objaviť jeho svet, ktorý môže urobiť krajším ten váš. Už je totiž čas - tak ako Andrew Hillard pred rokmi objavil Slovensko, teraz je čas, aby Slovensko objavilo Andrewa Hillarda, či presnejšie jeho hudobné alter ego - Franka Wintera, čistého úprimného pesničkára, ktorému môžete veriť všetko. Predovšetkým však to, že hudba je jeho život a jeho život je hudbou.Album, ktorý bol nahrávaný postupne od apríla do septembra 2015 v domácom prostredí samotného autora a potom začiatkom roka 2016 masterovaný Mirom Širáňom v Kamoto Studios, práve prichádza na pulty obchodov i do digitálnej distribúcie. Titulnú skladbu albumu An Echo Flies si môžete už dnes vypočuť tu:

 

 
Novinku si môžete zakúpiť v kamennej predajni Dr. Horák na Medenej 19 v Bratislave alebo v digitálnej podobe na www.drhorak.sk, Spotify, Deezer či iTunes.

 
Dalšie správy